Sınav Sonucu-Diploma Notu ile Başvuru Formu

2023-2024 Öğretim yılında Üniversitemiz bölümlerinde/programlarında önlisans/lisans düzeyinde öğrenim görebilmek için, Türk liselerine denk bir okuldan mezun/mezun olabilecek durumda olanlardan aşağıdaki başvuru koşullarını sağlayan adaylar; Eskişehir Teknik Üniversitesinin Önlisans/Lisans Programlarına Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenciler için Yükseköğretime Geçiş ve Yerleştirme Sınavı (ESTÜYÖS)’na girmek veya Eskişehir Teknik Üniversitesinin 7/2/2023 tarihli ve 3/3 sayılı Kararı ile kabul edilen “Eskişehir Teknik Üniversitesi Önlisans/Lisans Programlarına Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenciler için Başvuru, Kabul ve Kayıt Koşulları Yönergesi”nde belirtilen ve uluslararası geçerliliği olan sınav sonuçları/diploma ile başvurmak zorundadır.

 

Eskişehir Teknik Üniversitesi Önlisans/Lisans Programlarına Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenciler için Başvuru, Kabul ve Kayıt Koşulları Yönergesi’ne erişmek için tıklayınız.

 

Dikkat: Yönerge maddelerini karşılamayan adaylar Yükseköğretime Geçiş ve Yerleştirme Sınavı (ESTÜYÖS)’na girmek zorundadır. Sınav başvuru sayfasına erişmek için tıklayınız.

 

Yönerge maddelerini karşılayan adaylar aşağıdaki adımları izleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

 1. https://sinavbasvuru.eskisehir.edu.tr/ adresi üzerinden üyeliğinizi oluşturunuz. Daha önceden Üyelik işlemini yapan adaylar mevcut e-posta adresi ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler.
 2. Üyelik işlemi sonrası sisteme giriş yapan adaylar öncelikle “Hesap Bilgilerim” linkinde yer alan “Fotoğraf Değiştir” butonu basarak sisteme fotoğraflarını yüklemelidir.
 3. Fotoğraf yüklemesini tamamlayan adaylar “Başvurularım” linkinde “Uluslararası Geçerliliği Olan Sınav Sonucuyla-Diploma Notuyla Başvuru” sınavını seçip Başvur tuşuna basarak başvuru sürecine başlatabilirler.
 4. Başvuru adımları 5 adımdan oluşmaktadır. İlk 3 adımda sisteme girilen bilgilerinizin doğru ve güncel olduğu onayı istenmektedir. 4. Adımında adaylardan Başvuru Formu ve Başvuru Koşullarında Belirtilen Belge olmak üzere sisteme iki adet dosya yüklemesi istenmektedir. Detaylı bilgi için yönergeye bakınız.
 5. Sisteme yüklenecek dosya boyutları 2 MB’dan büyük olmamalıdır.
  1. Başvuru Formu’na erişmek için tıklayınız.
  2. Başvuru Koşullarında Belirtilen Belge: “Lise Diploma Notu belgesi” veya “Lise Bitirme Sınav Sonucu belgesi” veya “Yurt dışında yapılan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı statüsünde kabul edilen bir sınavın sonuç belgesi”
 6. Dosya yükleme işlemi tamamlandıktan sonra 5. Adıma ilerleyiniz. Bu adımda sisteme girdiğiniz bilgilerin özeti gösterilmektedir. Sisteme girilen bilgilerde bir sorun varsa sol tarafta yer alan linkleri kullanarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Sisteme girilen bilgilerde bir sorun yoksa sayfanın altında yer alan “Onayla ve Bitir” butonuna basarak sınav başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 7. Başvuru şartları ile ilgili bilgi almak için basvuruoidb@eskisehir.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.